top of page

Swing Dansları

swing agacı.jpg
swing-planet-ist-BW_edited.png

Swing Nedir?

İngilizce’de “sallanmak” anlamına gelen bu terim, adeta dansın doğasını anlatır niteliktedir. Temellerinde salınım hareketini barındıran Swing, dansçının akışkan ve ritmik hareketleriyle ortaya çıkar. İçerisinde pek çok farklı stil barındırsa da bu hareketlilik pek çok figür için geçerliliğini korur. Türüne bağlı olarak zaman zaman solo olarak veya eşli yapılabilen Swing dans figürleri genel olarak oldukça enerjik olmalarıyla dikkat çeker. Çalan şarkının ritmine bağlı olarak dansçıların seçtiği hareketlerin sırası belirli keskin kurallarla belirlenmez. Müziği dinleyerek ve ona ayak uydurarak yapılan bir dans olması sebebiyle dışarıdan bir izleyici için son derece doğal bir görüntü oluşturur. Bu sebeple dansçıya kendini ifade edebilmesi için geniş bir alan tanır. Swing dans türleri hem bu sebeple hem de çıkış noktasının Afrikalı Amerikalı bir kültüre dayanması sayesinde özgürlükçü bir dans olarak da tanımlanır. Kişinin kendini müziğin ritmine bıraktığı, keyifle sallandığı bir türdür. Peki onlarca figüre sahip olan Swing dansı nasıl yapılır?

Swing Dans Nedir?

Türüne bağlı olarak gerek eşli gerek eşsiz yapılabilen Swing dansı, ilk başından beri bir orkestraya eşlik edilerek yapılır. Caz müziğin zirve yaptığı bu dönemde özgün bir tarz benimsemesiyle ilgi çeker. Zaman zaman hızlanan veya yavaşlayan ritmi Swing’i son derece eğlenceli bir dans haline getirmiştir. Genellikle sekiz notaları şarkılarla yapılması sayesinde oldukça enerjik bir dans olmasına rağmen fazla hızlı sayılmaz. Bu da Swing’in dansçılar arasında hızla yayılmasını sağlar. İçerisinde barındırdığı farklı türler arasında en bilineni Lindy Hop’tur. Onu Charleston, Balboa ve Shag takip eder. Swing dansları arasında tamamen tek başına yapılmasıyla dikkat çeken Solo Jazz ise Charleston ve geleneksel caz adımlarını barındırır. Yıllar içerisinde çeşitli koreografilerle de şekillenen bu stil, zaman zaman eşli dansları da besler. Günümüzde en sık görülen Swing türleri arasında yer alan Solo Jazz dansı, partilerin de vazgeçilmez performanslarında kendine yer edinmiştir.

Lindy Hop Nedir?

1930’larda New York’un Harlem bölgesinde ortaya çıkan Lindy Hop Swing dansın en ünlü türlerindendir. Eşli yapılan bu dans, ritmik figürleri ve hareketli doğasıyla son derece eğlenceli bir dans deneyimi yaşatır. Dansçıların partnerleriyle sürekli iletişim halinde bulunması bu dansın sadece özgürlükçü yönünü değil, aynı zamanda paylaşılabilen keyfini de yansıtır. Diğer Swing danslardan esinlenerek sonradan ortaya çıkan Lindy Hop, kısa zamanda dans topluluklarının gözdesi haline gelir. Kendi içinde farklı türlere ayrılsa da evrensel figürlere de sahiptir. Günümüzde özellikle sosyal bir dans olarak yapılan Lindy Hop, aynı zamanda dünyaca ünlü gösterilere ve yarışmalara da sahip. Dünyanın dört bir yanında her yıl düzenlenen festivallerde bir araya gelen Lindy Hop dans toplulukları bu eğlenceli dansı yaşatmaya devam ediyor.

Hareketli figürleri ve eşsiz enerjisiyle 20. yüzyıla damgasını vuran Swing, caz müziğin ruhunu yansıtan en eğlenceli danslardan biridir.

 

Bir caz akımı olarak ortaya çıkan Swing müziği, bu dans tarzının diğerlerinden ayrılarak kendine has bir çizgiye sahip olmasında ilk adımı atar. Sonrasında özellikle Afroamerikalı topluluklar tarafından benimsenen bu tür, zamanla oldukça geniş bir kitleye yayılır.

Hızlı ritmi ve canlı adımlarıyla bilinen Swing dansı altında pek çok türü de barındırır. Lindy Hop, Balboa, Shag ve Charleston başta olmak üzere onlarca farklı stile sahip olan Swing, kısa zamanda önce Amerika kıtasında, sonra da dünya çapında yayılmaya başlar. Altın çağını 1920-1940 yılları arasında yaşayan bu dans, özellikle 1930’lu yıllarda Lindy Hop’un zirve yapmasıyla bütün ilgileri üzerine toplar. Daha sonra da pek çok modern dans türü için bir zemin hazırlar. Günümüzde hala coşkulu topluluklar tarafından yaşatılan Swing, dersleri, partileri ve yarışmalarıyla uluslararası bir ilgi kazanmıştır.

bottom of page