top of page

Lindy Hop Dansı Nedir?

Lindy hop 1920’li yılların son çeyreğine doğru Harlem, New York bölgesinde keşfedilmiş dans türlerindendir. Sokak dans türü olarak nitelendirilen Lindy hop, Afrika kökenli Amerikan dansı olarak bilinir. Kökleri Charleston, Breakaway, Texas Tommy ve Cakewalk gibi diğer Amerikan danslarına dayanır. Swing müziğiyle birlikte gelişimini tamamlamış danslardandır.

Lindy hop aynı zamanda ilk eşli swing dansı olarak öne çıkar. Kendinden sonra gelen bütün swing danslarının atası olarak nitelendirilir. Özellikle 2. Dünya Savaşı sonrasında keşfedilen ve swing müziği dışında müziklerle gerçekleştirilen Boogie Woogie, Rock’n Roll, Jive, East Coast Swing ve West Coast Swing gibi özel dans türleri Lindy hop dansının karışık ritmlerinin sadeleştirilmesi temeline dayalıdır.

Gelişim sürecinde dansçılar arasında o dönemlerde ilgi gören birtakım eşli ve solo dansların hareketleri ve bunların doğaçlamaları ortaya çıkmıştır. Ortalama sekiz vuruşlu ritmde yapılan temel figürlerden biri swing-out üzerinde kendisini gösterir. Afrika kökenli danslarda olduğu gibi doğaçlamaya yönelik özgürlüğü sağlayabilecek duruşlar ortaya çıkabilir. Lindy hop dans figürleri oldukça etkileyici özelliklere sahiptir. Lindy hop nedir sorusu temelde bu şekilde yanıtlanabilir.

Lindy hop müziğini yansıtabilecek akıcı tarza sahip ritimler öne çıkar. Hızlı tempoya sahip neşeli olarak adlandırılabilecek bir dans türü olan Lindy hop dönemin eşsiz swing gruplarıyla ilerlemiştir. Dansçılara ilham veren müzisyenler ve müzisyenlere ilham kaynağı olan dansçılar bir arada ortaya çıkmıştır. Dakikada ortalama 120 ile 180 BPM aralığındaki özel müziklerle de gerçekleştirilebilen Lindy hop, müziğin ritmini en iyi şekilde hissedebilmenizi sağlar. Birbirinden farklı figürlerin zaman zaman bir arada kullanıldığı bu özel dans türü uzun yıllardır en ilgi çekici danslardandır.

Lindy Hop Dansı Nasıl Yapılır?

Temel adımları öğrendikten sonra kendinizi tamamen müziğin akışına bırakarak bu etkileyici dansı denemeye başlayabilirsiniz. Katı kurallara bağlı kalmadan, özgür hareket alanına sahip olduğunuz için genel olarak doğaçlama hareketler söz konusudur. Dans edeceğiniz zaman kendinizi ne kadar rahat bırakırsanız o kadar başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. 

 

Lindy hop dansını yapacağınız zaman dikkat edilmesi gereken en temel nokta partneriniz ile uyumluluğunuzdur. Dans türlerinin tamamında leader ve follower gibi kavramlar söz konusudur. Follower ve leader rol değiştirebilse dahi roller üstlenildiği zaman aradaki ilişki ve figürler bu rollere göre ortaya çıkarılır. Aerial adı verilen hareketleri yapmanız başlangıç aşamasında sizler için biraz zorlayıcı olabilir. Fakat pratikler ve doğru eğitimler sonucunda en iyi figürler oluşmaya başlayabilir.

Lindy Hop Yaparken Neler Giyilebilir? 

Lindy hop yaparken ayaklara dolanabilecek uzun parçalar ve düşük belli kıyafetlerden uzak durulması önemlidir. Klipsli yapıya sahip olan özel parçalar yerine düğmeli olan parçaları kullanmanız daha rahat hareket edebilmenize destek verir. Özellikle vintage giyim tutkunlarının hoşuna gidebilecek 30’lar stilindeki kısa havai etekler, çizgili üstler ve yakalı tişört modelleri ön plana çıkar. Topuklu ayakkabı tercih etmek isteyenlerin kısa ve kalın yapıya sahip modelleri seçmesi tavsiye edilir. Ancak topuksuz bez ayakkabı giyerek Lindy hop yapılabilmesi mümkündür.

 

Bu noktada dilerseniz Lindy hop kursu imkanlarından yararlanabilirsiniz. Swing Planet sayesinde Lindy hop dansının tüm inceliklerini en iyi şekilde öğrenmeye başlayabilirsiniz. Lindy hop dans kursu arayışı içerisindeyseniz sizler de Swing Planet’i tercih edebilirsiniz. İstanbul merkezli Swing Planet caz müziğin altın çağı olarak nitelendirilen Swing dönemi danslarını en iyi şekilde öğrenebileceğiniz eğitim kurumlarındandır.

bottom of page